Ibilbidea: 1.eguna |
Noiz |
Uztailak
2,3,4 |
|
|
|
|
|
Ibilbidea: 2. eguna
|
|
Uztailak 3
|
Pont dŽEspagnen (1460 m) emango diogu hasiera
ibilaldiari. 1495 metrotan, berehala chalet de Clot
aurkituko dugu. Esan beharra dago hasierako bide hau
Marcadau haranetik gora doala. Pixka bat aurrerago Wallon
aterpera doan bidea gure eskuinetan utziko dugu (1810 m).
Gorantza laster batean Lac de Arratillera iritsiko gara
(2247 m). Hemendik gure aurrean dugun Col dŽArratille aldera
joko dugu (2530 m). Gure ezkerretara dugu Pic Alphonse
Meillon (2930m), eskuinera berriz Gran Pic dŽArratille
(2900m). Guk aldapa jaitsi ondoren berriro gorantz egingo
dugu Col des Mulets aldera (2590m). Gurre eskuinean dugu
Vignemale eta parez behean Oulets de Gaube aterpea (2150m),
bertara zuzenduko ditugularik gure urratsak. Orain Gaube
bailaran sartu gara, gure atzean uzten ditugu Vignemale eta
bere glaziarrak beherantz Lac de Gaube aldera joanez
(1730m). Lakua ezker aldetik inguratu ondoren laster batean
gaude Pont dŽEspagneko aparkalekuan. |
Uztailak 4
Gaur,
Gavarnie herritik bere eski estaziora doan bide ondotik
emango diogu hasiera ibilaldiari. Gavarnie herritik, bideak
Ossau aldera egiten du, baina une batean Granges de Holle
C.A.F- eko aterpetxea pasa ondoren, bideak, haran hau atzean
utzi ondoren gorantz egiten du eta halako bihurgune batean,
bertan, G.R. 10 eko markak ikusi ahal izango ditugu, hauek
utzi eta, hemen hasiko gara igotzen (1550 m inguru).
Hasieratik gorantz ezkerretara eta estaziora doan bidearen
paraleloan gorantz egingo dugu. Gure aurrean dugu Laryko
lepoa. Hemen gure eskuinean, nabarmen ikusiko dugun mendi
puntara joko dugu. Pic de LARY (2355 m). Igo garen bidetik
jaitsi eta utzi dugun norabideari jarraituz gure parean pic
de Ligades (2457 m) dugu, honen maldatik eskuinera hartu eta
gorantz egiten berehala gaude MONTAGNETTE (2401 m) gure
ezkerrean Sausse-dessus harana dugu eta eskuinean eta parean
Ossaura doan erreka eta harana. Hemendik eguraldiak uzten
badigu Taillonen Ipar aldea, Marboreko mendiak, Pimene,
Astazouak, Couloir de Swan eta abar ikusteko aukera izango
dugu, hala nola gure parean Tapou eta Vignemale. Hemendik
esandako Ossau aldera jaisten hasiko gara eta G.R. 10 eko
markakin gure eskuinera eginez hasierako gunera eramango
gaituzte.
|